Jeszcze kilka lat temu to zjawisko nie było dokładnie znane. Postęp techniki doprowadził do rozszerzania się przemocy wirtualnej. Nazwano ją cyberprzemocą. Definicja tego pojęcia brzmi:
Cyberprzemoc (ang. cyberbullying)" to inaczej przemoc z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są anonimowi, co pobudza i zachęca ich do działania".
Taka cyberpszemoc wbrew opiniom najbardziej dotyka dzieci i młodzieży. Nie jest prawdą, iż rozwiązaniem owego problemu jest wyłączenie komputera. Często przenosi się do życia codziennego, uczniowskiego. Uczeń czuje ciągłe zagrożenie- obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Często również czuje się osamotnione.
Dziecko, które jest ofiarą cyberprzemocy powinno jak najszybciej utrzymać wsparcia psychologicznego. Na samym początku należy zabezpieczyć wszystkie dowody np. robiąc zrzuty ekranu, zapisać rozmowy, które prowadziła dana osoba przez portale społecznościowe lub komunikatory, pozostawić SMSy z pogróżkami, zatrzymać niekomfortowe maile. Dzięki tym poczynaniom można zidentyfikować sprawcę. Następnie zablokować ośmieszające i krzywdzące publikacje. W tym przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z administratorem serwisu danej strony. Gdy doszło do przestępstwa, należy poinformować policję.
*źródło: http://www.saferinternet.pl/pl/cyberprzemoc
Mamy wiele przydatnych stron na których można znaleźć wsparcie psychologiczne oraz portale, uświadamiające uczniom problemy związane z cyberprzemocą. Oto linki:
-
http://www.dyzurnet.pl/ - punkt kontaktowy ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie
-
http://www.saferinternet.pl/pl/ - strona projektu Safer Internet w Polsce
-
http://www.necio.pl/ - serwis dla najmłodszych użytkowników Internetu
-
www.dzieckowsieci.pl - strona kampanii społecznej "Dziecko w Sieci"
-
http://www.helpline.org.pl/ - wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porad dotyczących rozwiązywania problemów lub pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100.
-
www.sieciaki.pl - serwis edukacyjny dla dzieciFilmiki:
- Cyberprzemoc - film na YouTube plik
- Bądź bezpieczny w sieci - Dobry żart - film na YouTube plik
- Bądź bezpieczny w sieci - znajomi nieznajomi - film na YouTube plik
- Bądź bezpieczny w sieci - Małe zdjęcie - DUŻY problem - film na YouTube plik
- Bądź bezpieczny w sieci - własność intelektualna - film na YouTube plik
- Bądź bezpieczny w sieci - Komputeromania - film na YouTube plik
Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń